Chciałbyś pić mniej? Skorzystaj z naszego cyfrowego programu redukcji picia o potwierdzonej  skuteczności w badaniach klinicznych.

 

Weź sprawy w swoje ręce i przestań pić teraz.

ZACZNIJ JUŻ DZIŚ

04 stycznia 2021

Pijesz trochę za dużo, ale nie nazwałbyś siebie "alkoholikiem"?

 

Być może jesteś rodzicem, który wraca do domu po stresującym dniu w pracy i wypija drinka, aby się odstresować i porozmawiać z dziećmi. Kolejnego do kolacji, a potem jeszcze jednego, aby zakończyć wieczór i pójść spać.

 

A może jesteś studentem, który ciężko uczy się przez cały tydzień, a potem wypija sześciopak przy pierwszej okazji po egzaminie. Być może celebrujesz specjalne okazje, takie jak zbliżające się urodziny czy nawet weekendowe kolacje, wypijając kilka butelek wina.

 

Niezależnie od tego, czy picie alkoholu jest świętowaniem, czy służy złagodzeniu stresu, prawdopodobnie spożywasz alkohol w ilościach, przy których ryzyko dla zdrowia przeważa nad potencjalnymi korzyściami.

 

"Picie alkoholu i związane z tym problemy istnieją na wielu płaszczyznach" - powiedział dr John Tarhani, profesor nadzwyczajny psychiatrii klinicznej w  Uniwersytecie. "Są ludzie, u których nie występują objawy wskazujące nawet na łagodne uzależnienia od alkoholu (zaburzenie charakteryzujące się utratą kontroli nad piciem alkoholu), ale piją więcej niż to, co można by uznać za zdrowe".

 

 

 

Problemy związane z nadmiernym piciem alkoholu

 

Włączenie do diety pewnej ilości alkoholu może obniżyć ryzyko zawału serca i cukrzycy typu 2. Jednak nawet przy niewielkich ilościach alkohol może zakłócać sen, zaburzać zdolność oceny sytuacji, przyczyniać się do przyrostu masy ciała i wchodzić w negatywne interakcje z niektórymi lekami.

 

Wiadomo również, że jeden drink dziennie nieznacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet.

 

Im więcej pijesz alkoholu, tym większe ryzyko. Czy dwa piwa dziennie szkodzą?

 

Według Ministerstwa Zdrowia w USA ludzie, którzy piją dużo - w przypadku mężczyzn jest to definiowane jako więcej niż cztery drinki w ciągu dnia lub więcej niż 14 drinków tygodniowo, a w przypadku kobiet więcej niż trzy drinki w ciągu dnia lub więcej niż siedem drinków tygodniowo - są bardziej narażeni na urazy, mają dzieci z wadami wrodzonymi i problemy zdrowotne, w tym choroby wątroby, choroby serca, depresję, udary i kilka rodzajów nowotworów.

 

Picie zbyt dużych ilości alkoholu może również utrudniać radzenie sobie z istniejącymi już schorzeniami, takimi jak cukrzyca czy wysokie ciśnienie krwi.

"Nawet w przypadkach, gdy picie alkoholu niekoniecznie odpowiada określeniu osoby, którą potocznie nazywamy 'alkoholikiem' (tzn. kogoś, kto jest uważany za 'uzależnionego'), nadmierne picie alkoholu może zwiększyć ryzyko dla zdrowia" - twierdzi dr Tarhani.

 

Czy dwa piwa dziennie to alkoholizm? Jak stwierdzić, czy pijesz za dużo?

 

Tarhani podkreśla, że zamiast myśleć o tym, czy jest się "alkoholikiem czy nie" - co według niego jest nieprecyzyjnym określeniem - ważniejsze jest zastanowienie się nad tym, jak alkohol może wpływać na nasze życie.

 

Sygnały ostrzegawcze obejmują sytuacje, w których nie pamiętasz, gdzie zaparkowałeś samochód po wypiciu alkoholu, kompromitujesz się na imprezie lub budzisz się, nie mogąc sobie przypomnieć, gdzie byłeś.

 

Inne zachowania obejmują wysyłanie niestosownych wiadomości po spożyciu alkoholu, uprawianie seksu z osobami, z którymi na trzeźwo byś tego nie zrobił, zażywanie innych substancji w połączeniu z alkoholem lub spowodowanie wypadku. "Te zachowania są sprzeczne z twoim systemem wartości i nie akceptujesz ich".

 

Jednak nawet jeśli nie dopuszczasz się nieodpowiednich zachowań, nadal możesz pić niezdrowe ilości alkoholu. Ktoś może używać alkoholu "jak lekarstwa - na lęki, jako środka uspokajającego" - wyjaśnia Tarhani. W tym przypadku konsekwencją jest brak skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem, takich jak chodzenie na siłownię, czytanie książek czy rozwijanie hobby. Konsekwencją nie są złe rzeczy jako takie, ale brak pozytywnych zdarzeń, które nie występują, ponieważ picie pochłania cały ten czas. Nikt nie straci pracy, jeśli wypije trzy drinki w ciągu jednej nocy, ale zajmuje to czas i przestrzeń, która nie pozwala na inne rzeczy, które mogłyby się wydarzyć."

 

Dla niektórych, poznanie wyniku badania podczas wizyty u lekarza lub tego, że przytyło się niezdrowo może być wystarczającym powodem, aby ograniczyć picie. "Może okazać się, że osoba pójdzie do lekarza jeden raz i wyjdą niekorzystne wyniki prób wątrobowych, co jest wystarczającą motywacją" tłumaczy Tarhani.

 

Wskazówki, jak pić mniej alkoholu

 

Niezależnie od motywacji, istnieją sposoby, aby ograniczyć picie alkoholu. Poniżej znajduje się kilka wskazówek godnych wypróbowania:

 

1. Zapisuj historię wypitych drinków. Robienie tego może być potężnym narzędziem w zrozumieniu, ile pijesz i doprowadzić do uświadomienia sobie wzorców picia, jak twierdzi Karen Wallace, dietetyk  w Institute of Dietetics w Kolorado.

 

"Wielu moich klientów mówi 'Cóż, nie piję tak dużo,' ale potem, gdy ich spożycie jest monitorowane za pomocą aplikacji, zaczynają dostrzegać wzorce, takie jak picie więcej dni w tygodniu niż myśleli lub o więcej drinków podczas danej nocy niż się spodziewali" – mówi Karen.

 

"Prosta czynność polegająca na zapisywaniu tego, co pijesz, może pomóc ci w naturalny sposób pić mniej." W pewien sposób zmienia to zachowanie: Może zamiast pięciu wypijesz trzy piwa, jeśli będziesz wiedział, że musisz to zapisać"

 

Ważne jest również, aby wiedzieć, czy dokładnie szacujesz ilość spożywanego alkoholu. "Osoba może zapisać trzy drinki, ale czy są to trzy standardowe drinki - każdy zawierający 1,5 jednostki alkoholu -czy jest to większa ilość?". Wiedza o tym, co liczy się jako "jeden standardowy drink" może pomóc Ci dokładnie określić spożycie.

 

2. Ustal granice. Spróbuj powoli zmniejszać liczbę wypijanych drinków, w zależności od tego, od czego zaczynasz. "Ograniczenie oznacza wypicie dwóch drinków zamiast trzech lub jednego zamiast dwóch".

 

Obserwuj, czy picie mniejszej ilości alkoholu rozwiązuje istniejące problemy. Ilość alkoholu, która może zakłócić sen lub zmniejszyć zahamowania do jedzenia niezdrowej żywności, na przykład, jest inna dla każdej osoby.

 

3. Wyznacz dni abstynencji. Możesz postanowić, że poniedziałki i piątki będą dniami "bez alkoholu". Dzięki temu "udowodnisz sobie, że masz kontrolę"

 

4. Trzymaj alkohol poza domem. Poza zasięgiem wzroku często oznacza poza zasięgiem umysłu. Jeśli jest to nierealne, postaraj się zachować odpowiedni dystans fizyczny od alkoholu, np. stawiając go wysoko, na półce.

 

6. Jedz, gdy pijesz. Jedzenie przed lub podczas picia alkoholu może spowolnić wchłanianie alkoholu, a także może sprawić, że poczujesz się pełniejszy, przez co wypijesz mniej alkoholu.

 

7. Unikaj pokus i wyzwalaczy. Niektórzy ludzie uważają, że lepiej jest unikać sytuacji, w których zazwyczaj piją. Zamiast tego spędzaj czas robiąc rzeczy, które sprawiają ci przyjemność, np. chodząc na piesze wycieczki lub uczestnicząc w imprezach, na których alkohol nie jest główną atrakcją.

 

Jeśli nie możesz uniknąć konkretnego wydarzenia lub sytuacji, w której możesz poczuć chęć napicia się, przygotuj plan, który pozwoli ci uniknąć sytuacji, w której będziesz wracać do starych wzorców pica. Jeśli określona pora dnia wyzwala chęć napicia się, zaplanuj, że w tym czasie zrobisz coś innego, np. zadzwonisz do przyjaciela, pójdziesz na siłownię lub weźmiesz kąpiel.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak pić mniej alkoholu skorzystaj z naszego darmowego e-booka Jak pic mniej alkoholu

 

 

Opracowanie: Mateusz Jastrzębski

 

Tagi: alkohol,  czy jedno  piwo dziennie to alkoholizm, profilaktyka uzależnienia od alkoholu, spożywanie alkoholu, styl picia alkoholu, uzależnienie od alkoholu

Jak pić mniej alkoholu-poradnik

Uzależnienie od alkoholu, uzależnienie od narkotyków

Fundacja Dolce Vita

info@fundacjadolcevita.pl

 

Fundacja Dolce Vita jest organizacją non-profit

Wpis do rejestru fundacji KRS 0000540091

Uzależnienie od alkoholu, uzależnienie od narkotyków